Охоронні системи сигналізації, огляд

Задача

Для захисту приміщення від проникнення потрібна система сповіщення охорони. Охорона постійно знаходиться у будівлі, а при проникненні у приміщення має спрацювати сигналізація. Охорона, та визначене коло осіб матиме доступ до відключення сповіщення у разі хибного спрацювання.

Дисклеймер (Disclaimer - Відмова від відповідальності)

У сфері охорони та охоронної сигналізації вже давно є визначені лідери, таким на данний момент є "Поліція охорони". Саме вони мають найбільший досвід та можуть врахувати усі чинники, що так чи інакше впливають на безпеку, визначають оптимальний кількісний та якісний перелік сертифікованного охоронного обладнання, проводять монтаж та підключення до пульта централізованого спостереження.

Датчики

Датчики для системи сигналізації наче щупяльця для восьминіга. В залежності від кількості, якості та розташування датчиків можна говорити про точність та надійність системи в цілому. Усі типи датчиків можуть бути безпровідні чи провідні.

Датчики

Наступні типи датчкиків доступні для DIY сигналізацій:

1. Пассивний інфрачервоний датчик руху

Також відомий як PIR датчик є найбільш вживаним насьогодні, т.я. він доступний по ціні та має набільш широкий спосіб застосування. "Пассивний" у назві треба розуміти як такий, що не потребує випромінення енернії для спрацювання. PIR датчик реагує ня зміну температури оточення, так само і на тепло що випромінює людське тіло. Якщо цей датчик виявить сплеск температури через наявність порушника відповідний сигнал буде передано до управляючого пристрою. Також треба зауважити, що інфрачервоне випромінення буде затримано склом, тож люди та тварини за межами приміщення не будуть впливати на роботу.

2. Ультразвукові датчики

Ультразвукові датчики випромінюють звук високої частоти і можуть виявити рух предметів в обмеженому просторі. Частота яку випромінює датчик знаходиться в межах 25 та 75 КГц, що є нечутним для людини. Звукові хвилі відбиваються стінами, стелею та іншими твердими предметам в захищеній кімнаті, і як тільки відбувається якась зміна обстановки (з'являються чи переміщуються предмети) змінюється частота і спрацьовє тригер сигралізації.

3. Мікрохвильові датчики

Принцип роботи такий самий як і у ультразвукових та замість звукових хвиль - радіо хвилі високої частоти. Радіохвилі можуть безперешкодно проходити крізь стіни тому і радіус покриття у таких датчиків більший. Використовують також комбіновані датчики інфрачервоний-мікрохвильовий який може спрацьовувати за одним з сигналиів(більша надійність) або ж за обома(менша хибність).

4. Магнітні датчики відкривання дверей/вікон

Датчик складається з двох частин - магніта та перемикача чутливого до магнітного поля. Якщо наблизити магніт до перемикача, останній замкне коло. Як тільки магнітне поле зникне (віддалити магніт), коло розімкнеться чим сповістить управляючий пристрій. Найбільш надійні, прості та дешеві датчики.

5. Фотоелектричні промені

Такі датчики використовують інфрачервоні, невидимі оку, промені. Якщо хтось або щось стане на шляху то датчик видасть сигнал. Скадаються з двох компонентів - випромінювача променів і фотоелемента, та ставлять по периметру. Використовюються як у приміщення так і поза ним. Максимальна зона покриття варіюється від 50м поза приміщенням і від 300м всередині.

6. Датчик розбиття скла

Звук розбиття скла дуже специфічний і його можна легко ідентифікувати на різних частотах, в тому числі інфразвукових. Датчик спрацює за звуком і видасть необхідний тривожний сигнал до системи управління. У більшості датчиків радіус дії до 10 метрів. Ціна від 400 грн.

7. Датчик вібрації

Датчик вібрації призначений для захисту від проникнення зловмисників шляхом руйнування будівельних конструкцій. В основі принципу дії датчиків вібрації лежить п’єзоелектричний ефект (зміна електричного сигналу при вібрації п’єзоелемента): електросигнал, який пропорційний рівню вібрації, оброблюється схемою сповіщувача за спеціальним алгоритмом з метою усунення руйнуючої дії перешкоджаючого сигналу. Датчик визначає коливання поверхні і передає відповідний сигнал на центральний блок сигналізації. Датчики вібрації широко використовуються в охоронних системах для захисту від зловмисників сейфів, вікон, вітрин, металічних шаф та банкоматів, бетонних, цегляних стін та перекриттів. Ціна від 300 грн.

8. Відеокамери

Формально пристрої відео спостереження можна віднести до датчиків. Їх може обслуговувати як людина-оператор, так і спеціальні програми для запису та сповіщення. Можна розділити на два великих класси - аналогові та цифрові (частіше за все вони ж IP камери). Корисність та можливості відеокамер важко переоцінити, тут скоріш за все можна говорити лише про бюджет. Для аналогових камер знодибиться пристрій запису розташування якого має бути в захищенному місці. Цифрові IP можуть записувати на віддаленний сервер мережею по протоколу TCP. Камери можуть працювати в інфрачервоному режимі зі спеціальною підсвідкою

Приблизний підрахунок вартості датчиків зі розрахунку середньго приміщення 50 кв.м.:

Title Ціна Link
ІЧ + розбиття скла 20$ link
Сирена 15$ link
Датчик відкриття 6 шт 10$ link
Разом 45$

Пульт управління

Окрім правильно і густо розтавленних датчиків має бути пристрій який на основі закладеної в нього програми та сигналів від датчиків зможе визначити проникнення та сповістити охорону і відповідальних осіб. Таким пристроями є:

 • прийомно-контрольний пульт (ППК, ППКО, ППКОП)
 • центральний пульт (ПЦН)

На місці до ППК підключають усі датчики. Саме він визначає проникнення, а також:

 • Включає звукову та світлову сирену
 • Відсилає на ПЦН данні про перехід в режими охорони та зняття з режиму, а також сигналу тривоги
 • Починає відео запис
 • Сповіщає по мобільному зв'язку і/або по мережі охорону та відповідальних осіб
 • Надсилає данні на сервер для їх надійного зберігання у випадку порчі або викрадення

Ціни готових ППК ураїнських виробників Оріон, Охорона та Безпека, Тірас варіюються від 2000грн (74$) до 8400грн (310$) в залежності від функціональних можливостей. Ціни та специфікації пристроїв можна знайти на офіційних сайтах, або спеціалізованих інтернет магазинах, наприклад ohrana.ua, bezpeka.com.ua

Досвід підказує, що спеціалізований пристрій має бути кращим вибором, проте є й інший, тернистий і всім відомий шлях "віднаходження колеса". DIY (do it yourself) ППК можна зібрати за ті самі гроші, та оцінити задоволення від виготовлення в гошах неможливо :)

ППК Тірас Оріон Нова XS

Orion NOVA XS – прилад охоронної сигналізації

Orion NOVA XS – прилад охоронної сигналізації серії «Orion NOVA» покоління ІІ – це бюджетне рішення для охорони об’єктів малого розміру. Підтримка сучасних мобільних сервісів робить систему, побудовану на базі ППК «Orion NOVA XS», надзвичайно доступною та зручною на всіх етапах її експлуатації: від налаштування до повсякденного користування та обслуговування. ППК «Orion NOVA XS» дає можливість проектувати як пультову, так і автономну професійну систему безпеки, що відповідає вимогам європейського стандарту EN50131, Grade 2.

Особливості системи Orion NOVA XS:

 • 2 базові зони сигналізації з можливістю розширення до 6 зон;
 • 8 користувачів;
 • Вбудований GSM(GPRS)-комунікатор;
 • Підтримка 2-х SIM-карт.
 • SMS-оповіщення на 8 номерів;
 • Контрольний дзвінок по тривозі (при роботі в автономному режимі).
 • Контроль глушіння GSM-мережі;
 • Підтримка 2-х будь-яких клавіатур: K-LED4/K-LED8/K-LED16, K-LCD, K-GLCD
 • Повноцінний дистанційний клієнтський доступ до системи в режимі online з Android/iOs девайсу при використанні застосунку Control NOVA ІІ.
 • Локальне чи дистанційне налаштування системи з Windows/Android пристроїв. Вбудований USB-інтерфейс.
 • Підтримка роботи з DNS;

Приблизний підрахунок вартості пульта Тірас:

Title Ціна Link
ППКО ОРІОН 1ТК 85$ link
Аккумулятор Maxxter 12V 12Ah 20$ link
Зчитувач ключів Touch Memory 20$ link
Разом 125$

ППК на Raspberry Pi 3

Raspberry має все необхідне для того щоб стати ППК:

 • GPIO для підключення датчиків, клавіатури, зчитувача RFID ключів
 • Роз'єм для камери
 • Ethernet і WiFi
 • HDMI для підключення дисплея або монітора
 • Можливість підключення GSM/GPRS модуля

В інтернеті є не так багато інформації про системи управління охоронною сигналізацією на базі ОС Linux, та її дуже мало і частіше всього це проект одного програміста чи якісь напів готові продукти.

AlertR – система управління охоронною сигналізацією на базі ОС Linux

Одним із таких проектів, проте доведенний до практичного використання є проект AlertR. Створений на базі компонентів основні з яких написані на Python і JavaScript. Є можливість розширення можливостей сторонніми або своїми модулями. Має консольний простий інтерфейс. Може надсилати PUSH повідомлення на телефон за допомогою спеціального Android app.

Приблизний підрахунок вартості DYI пульта на базі Raspbery PI з можливістю відео в ІЧ режимі:

Title Ціна Link
Raspberry Pi 3 38$ link
Li-ion Battery HAT 20$ link
NoIR Camera Module V2 24$ link
IR led illuminator Light 13$ link
7 inch LCD Display 34$ link
HDMI кабель 5м 5$ link
Блок живлення 12В 7.5А 38$ link
RFID і 2 ключі 1$ link
Разом 173$

Відеонагляд DIY ZoneMinder

ZoneMinder може використовуватись для системи управління охоронною системою, та найбільші переваги має саме для відеонагляду, т.я. підтримує майже усі доступні відеокамери, має мобільні додатки для Android і iOs

Середня вартість IP камери з інфрачервоною підсвідкою 65$

Система активно розробляється та підтримується, має 750 форків на GitHub - https://github.com/ZoneMinder/ZoneMinder/

ZoneMinder - OpenSource система відеонагляду

Замість висновків

Спеціалізовані охоронні системи розвиваються дуже давно і витіснили DIY системи майже повністю. В інтернеті є дуже мало інформації по саморобних охоронних сигналізаціях, тому що спеціалізовані готові рішення коштують дешевше і йдуть готовими до використання та у симпатичних корпусах. DIY можуть бути корисними лише у дуже крайніх випадках коли використання готових ускладнене або не відповідає вимогам.

References

Comments

Login with GitHub to leave a comments